• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • رئیس محیط‌زیست کاشمر خبر داد تردد 120 هزار خودرو و موتورسیکلت و مصرف ماهانه 5 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در کاشمر

رئیس محیط‌زیست کاشمر خبر داد تردد 120 هزار خودرو و موتورسیکلت و مصرف ماهانه 5 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در کاشمر

رئیس محیط‌زیست کاشمر خبر داد  تردد 120 هزار خودرو و موتورسیکلت و مصرف ماهانه 5 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در کاشمر

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست کاشمر با اشاره به تردد 120 هزار موتورسیکلت و خودرو در کاشمر از مصرف ماهانه 5 میلیون و 205 هزار لیتر بنزین و گازوئیل در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، مهدی جمعه پور در نخستین همایش محیط زیستی کاشمر که با حضور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی، فرماندار، جمعی از مسئولان شهرستان، دوستداران و علاقه‌مندان به محیط‌زیست در مجتمع فرهنگی هنری سرو این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در سال 2012 حدود 7 میلیون نفر در جهان براثر عوارض مستقیم آلودگی هوا جان خود را از دست دادند؛ لذا ضروری است با توجه جدی به این مقوله مهم در راستای برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی درزمینهٔ استفاده از وسایط نقلیه درزمینهٔ کاهش آلودگی هوا تلاش کنیم.

وی با تأکید بر این‌که امروز آلودگی هوا به یک معضل مهم و جدی در بسیاری از کلان‌شهرها تبدیل‌شده است ابراز داشت: در صورتی بی‌توجهی به این معضل مهم، قطعاً شهرهای کوچک نیز دچار معضل آلودگی هوا خواهند شد.

رئیس محیط‌زیست کاشمر بابیان این‌که در حال حاضر بر اساس آمار غیررسمی 70 هزار موتورسیکلت و 50 هزار خودرو در شهرستان تردد می‌کنند، نسبت به افزایش آلودگی هوا در کاشمر هشدار داد و خاطرنشان کرد: ماهانه 3 میلیون و 506 هزار لیتر بنزین و یک‌میلیون و 699 هزار لیتر گازوئیل در کاشمر مصرف می‌شود که حاصل مصرف این میزان مواد سوختی منجر به تولید انواع اکسیدهای کربن، نیتروژن، دی‌اکسید سولفور، هیدروکربن‌های نسوخته، بنزین، سرب و ذرات معلق در هوا خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که مواد سرطان‌زای ناشی از مواد سوختی منجر به اختلالات خونی و سیستم تنفسی افراد می‌شود یادآور شد: تداوم آلودگی هوا که از وسایط نقلیه ناشی می‌شود منجر به ایجاد باران‌های اسیدی، تخریب لایه و گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی و گردوغبار خواهد شد.

جمعه پور با تأکید بر جایگزینی دوچرخه بجای وسایط نقلیه موتوری و استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی بجای استفاده از خودروهای شخصی و تلاش جهت ایجاد و توسعه فضاهای سبز شهری کمک شایانی به کاهش آلودگی هوا می‌کند تصریح کرد: در حال حاضر 3 هزار و  600 بیمار دیابتی و 7 هزار و 500 نفر مبتلابه فشارخون در کاشمر داریم و این در حالی است که با 150 دقیقه فعالیت فیزیکی در هفته شاهد کاهش 30 درصدی ابتلا به بیماری‌های قلبی  و نیز کاهش 27 درصدی ابتلا به دیابت خواهیم بود.

گفتنی است در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاهی از دست سازه‌های دانش آموزان مقطع ابتدایی شهرستان به همت دبستان غیرانتفاعی شهاب کاشمر که به‌عنوان نخستین مدرسه محیط زیستی استان خراسان فعالیت می‌کند برپاشده بود که در آن بیش از 800 اثر با استفاده از مواد دورریختنی و نیز نقاشی با موضوع هوای پاک در معرض دید عموم قرارگرفته بود.

 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved