• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی؛ زمین در آینده‌ای نه‌چندان دور به سطل زباله معلق در فضا تبدیل خواهد شد / ضرورت توجه جدی به حوزه محیط‌زیست و تلاش برای ایجاد پیوند تکنولوژی و طبیعت

مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی؛ زمین در آینده‌ای نه‌چندان دور به سطل زباله معلق در فضا تبدیل خواهد شد / ضرورت توجه جدی به حوزه محیط‌زیست و تلاش برای ایجاد پیوند تکنولوژی و طبیعت

مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی؛  زمین در آینده‌ای نه‌چندان دور به سطل زباله معلق در فضا تبدیل خواهد شد / ضرورت توجه جدی به حوزه محیط‌زیست و تلاش برای ایجاد پیوند تکنولوژی و طبیعت

 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی با تأکید بر توجه جدی به حوزه محیط‌زیست و تلاش برای ایجاد پیوند تکنولوژی و طبیعت گفت: با شرایط فعلی، زمین در آینده‌ای نه‌چندان دور به سطل زباله معلق در فضا تبدیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، حمید صالحی در نخستین همایش محیط زیستی کاشمر که با حضور مسئولان، دوستداران و علاقه‌مندان به محیط‌زیست در مجتمع فرهنگی هنری سرو این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: با روندی که امروز انسان‌ها در پیش گرفتند قطعاً حاصل تلاشی که برای زندگی خودمان انجام می‌دهیم یک سطل زباله معلق در فضا خواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که این سطل زباله در سایه بی‌توجهی و عدم رعایت مبانی حفاظت از محیط‌زیست در آینده‌ای نه‌چندان دور محقق می‌شود ابراز داشت: ما امروز در دنیای مدرن و  مدرنیته زندگی کردن با مبانی مدرنیته که در آن تکنولوژی فقط حرف اول را می‌زند تنها به‌جایی رسیدیم که وقت خودمان را بگیریم و در محافل این‌چنینی جمع‌شویم و عده‌ای همچون سایر اوقات شبانه‌روز به بازی کردن با این ابزار مدرنیته بپردازند.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی با اشاره به این‌که استفاده  بیش‌ازحد موبایل به‌عنوان یک وسیله مدرنیته منجر به تولید پسماند بیشتر می‌شود خاطرنشان کرد: زمینی که باید برای ما در اثر تلاش‌های منطقی، درست و بجا و در زمان خودش محصولی پربار، مقوی و سالم به ما عنایت کند امروز به جهت استفاده شبانه‌روزی و بازی کردن با این وسیله عمر آن را کم کرده‌ایم.

وی بابیان این‌که بارها کردن این وسیله در طبیعت در حقیقت مقدار زیادی از فلزات سنگین را به دشت‌ها، رودخانه‌ها و مزارع را منتقل می‌کنیم یادآور شد: قطعاً ثمره این بی‌توجهی و عدم رعایت مسائل زیست‌محیطی باعث تولد فرزندانی معلول و با بهره هوشی پایین خواهد بود.

صالحی با اشاره به این‌که  امروز مفهوم دیگری در مقابل مدرنیته تحت عنوان پست‌مدرن قد علم کرده و می‌خواهد پیوندی بین فنّاوری و طبیعت ایجاد کند و ما را به عصر خودمان برگرداند افزود: همه ما باید به اصل خودمان که حدود 3 هزار سال قبل است باید برگردیم؛ چراکه ما در سرزمین کوروش و داریوشی زندگی می‌کنیم که در 3 هزار سال قبل سیستم‌های جمع‌آوری فاضلاب، پسماند داری و سازمان‌های حفظ محیط‌زیست وجود داشته است .

 وی بابیان این‌که ما در سرزمین اسلام هستیم که بر اساس مفاهیم ناب و عالی اسلام تمامی مفاهیم محیط‌زیست در آثار خلقت در آن گنجانده‌شده و امروز به آن نام پست‌مدرن یعنی برگشت به طبیعت داده‌اند گفت: شرایطی که امروز در حوزه محیط‌زیست بدون توجه به آینده فرزندانمان به وجود آمده است جز خودخواهی و توجه کردن به زندگی خودمان نبوده است.

مدیرکل محیط‌زیست خراسان رضوی با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش که به همت مسئولان و دوستداران به طبیعت در این  شهرستان برگزارشده است افزود: به‌عنوان یک کاشمری به تلاش و پشتکار همشهریانم افتخار می‌کنم که می‌کوشند تا ما را به 3 هزار سال قبل برگرداند و به ما بگویند ما دارای ریشه‌های عمیق فرهنگی هستیم و ما را به مبانی اسلام عزیز برگرداند.

وی بابیان این‌که کاشمر روزگاری دارای کوچه‌باغ‌های زیبا بوده و بعد از سال‌ها هنوز صدای سنگ‌فرش خیابان‌های کاشمر که محل تردد درشکه‌ها بوده را می‌شنوم ابراز داشت: امروز چه اتفاقی افتاده که کاشمری که دارای هوای پاک و طبیعتی زیبا بوده جای خودش را به دود موتورسیکلت و خودروها داده است.

صالحی با تأکید بر این‌که همه ما باید برای رسیدن به اصل خویش تلاش کنیم و با برگشت به اصالت زندگی همه دوستانمان را به زندگی سالم دعوت کنیم گفت: باید زندگی برای خودمان ترسیم کنیم که فرزندانمان در آن رشد عالی و متعالی داشته باشند تا بتوانند در کنار رشد و توسعه فکری و فراگیری تکنولوژی جدید به مبانی محیط‌زیست ورود پیدا کنند و یاد بگیرند که محیط زیستی سالم به آیندگان تحویل دهند.

وی بابیان این‌که نباید شرایطی ایجاد کنیم که فرزندانمان در آینده در بین زباله‌ها رشد کنند ابراز داشت: نباید زندگی به نسل‌های آینده هدیه کنیم که در آن بجای رودخانه‌هایی که جاری بوده تنها زباله جاری باشد و بجای اکسیژن پاک در نقاط شهری و روستایی کشورمان دود و آلودگی باشد.

مدیرکل محیط‌زیست  با تأکید بر این‌که باید تلاش کنیم دوستانمان را به زندگی پاک دعوت کنیم و فرهنگ آن را یاد بدهیم خاطرنشان کرد: خوشحالم که همشهریانم توجه و علاقه خاصی در موضوع محیط‌زیست دارند چراکه در مدت‌زمان کوتاهی تاکنون سه مرتبه در جلسات این‌چنینی در این شهرستان شرکت کردم و به کاشمری بودنم افتخار می‌کنم که مسئولان و مردم آن همراهی و حمایت خوبی با محیط‌زیست دارند.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved