آتش‌نشان کاشمری خودش را به پلاسکو رساند / به آتش‌نشان بودنم افتخار می‌کنم

آتش‌نشان کاشمری خودش را به پلاسکو رساند / به آتش‌نشان بودنم افتخار می‌کنم

در راستای امدادرسانی و کمک به مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو، آتش‌نشانی کاشمری که در تهران مشغول تحصیل بود برحسب وظیفه‌ای که احساس کرد برای کمک به همکارانش خودش را به یکی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی تهران معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، در نخستین ساعات کاری آخرین روز دی‌ماه خبر آتش‌سوزی در مجتمع تجاری پلاسکو در تهران در رسانه‌ها منتشر شد و با فروریختن این ساختمان 17 طبقه در حوالی ظهر، به‌سرعت خبر آن در صدر تمامی رسانه‌ها و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و هرلحظه اخبار ضدونقیضی مبنی بر علت آتش‌سوزی، فروریختن ساختمان و تعداد مجروحین و کشته‌ها عنوان می‌شد. اما امروز باگذشت هفت روز از این حادثه تلخ و ناگوار که منجر به کشته شدن تعدادی از هم‌وطنانمان و شهید شدن تعدادی آتش‌نشان شده است همچنان عملیات آواربرداری برای کشف اجساد قربانیان این حادثه هولناک ادامه دارد.

دراین‌بین از ساعات اولیه این حادثه علاوه بر حضور گروه‌های آتش‌نشانی از ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر تهران، تعدادی آتش‌نشانان نیز برحسب وظیفه انسانی و در راستای کمک برای نجات همکارانشان خودشان را به پلاسکو رساندند. دراین‌بین رضا سالار نیا آتش‌نشان کاشمری که از سال 82 فعالیتش را در ایستگاه آتش‌نشانی کاشمر آغاز کرده بود و در حال حاضر در رشته تحصیلی ایمنی و بهداشت در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران مشغول به تحصیل هست با شنیدن این خبر حادثه، خودش را به نزدیک‌ترین ایستگاه آتش‌نشانی می‌رساند و تقاضای اعزام به محل حادثه را می‌کند.

این آتش‌نشان کاشمری در گفتگو با پایگاه خبری و اطلاع رسانیکاشمر24، با ابراز تأسف از این حادثه ناگوار که منجر به شهادت رسیدن تعدادی آتش‌نشان و جان باختن تعدادی از هم‌وطنانمان شده گفت: جا دارد از مردم عزیز و قدرشناس کشورمان که با حضور در ایستگاه‌های آتش‌نشانی سراسر کشور با خانواده بزرگ آتش‌نشانان ابراز همدردی کردند تقدیر و تشکر کنم.

وی بابیان این‌که صبح روز دوم بهمن‌ماه و پس از اتمام امتحان، باعجله خود را به ایستگاه 94 آتش‌نشانی تهران به‌عنوان نزدیک‌ترین ایستگاه رساندم اظهار داشت: خوشبختانه به جهت این‌که در سال 88 بخشی از دوره 45 روزه تخصصی را در ایستگاه 94 گذراندم با این مجموعه آشنایی داشتم.

سالار نیا با اشاره به این‌که وقتی‌که وارد ایستگاه شدم پرسنل و رئیس ایستگاه مشغول نصب پارچه‌های مشکی بر سر درب ایستگاه بودند افزود: پس از سلام و احوالپرسی از رئیس ایستگاه تقاضا کردم که من را برای کمک به محل حادثه ببرند که مدیر ایستگاه اعلام کرد به دلیل این‌که تقاضای نیرو نشده این امکان وجود ندارد.

وی بابیان این‌که آن روز تا ساعت یازده شب در ایستگاه پذیرای اقشار مختلف مردم بودیم که برای ابراز همدلی به ایستگاه می‌آمدند خاطرنشان کرد: ساعت یازده شب فرماندهی آتش‌نشانی تهران از طریق بی‌سیم به حضور آتش‌نشانان و حتی رئیس ایستگاه برای حضور درصحنه حادثه اعلام نیاز شد که بلافاصله از بلندگو اسامی 4 نفر برای اعزام به پلاسکو اعلام شد که یکی از آن‌ها من بودم.

آتش‌نشان کاشمری با اشاره به این‌که به‌محض شنیدم فامیلم از بلندگو سریعاً لباس مأموریت پوشیدم و به‌اتفاق سه همکار دیگر با خودرو عازم محل حادثه شدیم یادآور شد: با توجه به گستردگی حادثه و شرایط خاص آن با هماهنگی آتش‌نشانی تهران وارد محل حادثه شدیم و  بعد از گروه‌بندی فعالیتم را از ساعت یازده و نیم به‌عنوان کمک سر لوله آتش‌نشان آغاز کردم .

وی بابیان این‌که شرایط امدادرسانی و اطفای حریق به لحاظ دود و گردوغبار ناشی از سوختن را بسیار دشوار کرده بود به‌طوری‌که نفس کشیدن را سخت کرده بود اظهار داشت:  هم‌زمان که مشغول اطفای حریق بودیم از ریزش احتمالی ساختمان و پارکینگ کویتی‌ها هراس داشتیم که آوار بر سر همکارانی که در زیر آوار قرار دارند سنگینی نکند.

سالار نیا با تأکید بر این‌که توصیف شرایط و اتفاقاتی که در این حادثه رخ‌داده بسیار سخت است و تنها افرادی که از نزدیک در امر امدادرسانی و آواربرداری فعالیت داشتند می‌توانند شرایط را به‌خوبی درک کنند یادآور شد: از ساعت 4 صبح نیز مشغول آواربرداری شدیم و تا ساعت یازده و نیم ظهر یکشنبه در کنار سایر همکارانم برای بیرون آوردن اجساد زیر آور تلاش کردم.

 وی با اشاره به این‌که حضورم در محل ساختمان پلاسکو جز عشق و علاقه خدمت و کمک به همکارانم نبود افزود: امروز بسیار خوشحالم که توانستم به‌عنوان یک آتش‌نشان ساعات کوتاهی را در کنار همکارانم بخش کوچکی از وظیفه‌ای که به عهده گرفتم را انجام دهم.

این آتش‌نشان کاشمری بابیان این‌که اگرچه فروریختن ساختمان پلاسکو یک حادثه دردناک و غم‌انگیز برای خانواده آتش‌نشانی و ملت بزرگ ایران است اما این روز یکی از روزهای به‌یادماندنی‌ام خواهد بود اظهار داشت: این‌که موهبت خداوندی نصیبم شد تا به‌عنوان یک آتش‌نشان ساعاتی را به کمک وامداد رسانی در حادثه پلاسکو مشغول شوم خداوند متعال را سپاس گذارم و به آتش‌نشان بودنم افتخار می کنم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved