شهرک صنعتی کاشمر با گذشت 25 سال همچنان تصفیه خانه فاضلاب ندارد

نوشته شده در دوشنبه 14-07-1399

شهرک صنعتی کاشمر با گذشت 25 سال همچنان تصفیه خانه فاضلاب ندارد

شهرک صنعتی کاشمر که در سال 1374 با مجوز هیات وزیران در زمینی به مساحت 101 هکتار در شرق شهر کاشمر و در کیلومتر 10 جاده کاشمر به سه راهی شادمهر احداث شده است، با گذشت 25 سال همچنان بدون تصفیه خانه است به طوری که نبود این سیستم علاوه بر ایجاد خسارت به محیط زیست باعث بروز مشکلاتی برای واحدهای تولیدی در این مجموعه شده است.

مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی کاشمر با اشاره به اینکه حدود 70 هکتار از اراضی شهرک صنعتی جهت احداث واحدهای تولیدی واگذار و حدود 31 هکتار به منظور ایجاد فضای سبز، خیابان و خدمات اختصاص یافته است، گفت: بر اساس نقشه طراحی شده صنايع غذايي ، نساجي، كاني غير فلزي ، فلزي، برق و الكترونيك، شيميايي و سلولزي از جمله صنایعی است که قابلیت استقرار در این مجموعه را دارند.

مهدی امینی با بیان اینکه شهرک صنعتی کاشمر قابلیت احداد 80 واحد با اشتغالزایی بالغ بر 2400 نفر را دارد، افزود: هم اکنون 39 واحد صنعتی که عمدتا در حوزه صنایع غذایی فعالیت دارند در این شهرک فعال هستند.

وی با تأکید بر اینکه شهرک صنعتی کاشمر علیرغم کمبودهایی که دارد به عنوان یک شهرک پویا در استان مطرح است، اظهار داشت: اگرچه استقرار صنایع در شهرک صنعتی مزایایی نظیر عدم نیاز به دریافت مجوزهای جداگانه از ادارات مختلف، مستثنی بودن از قانون شهرداری ها، پرداخت نقد و اقساط هزینه های انتفاع از تاسیسات (خرید زمین)، صدور رایگان و در اسرع وقت مجوزهای ساخت و ساز و پایان کار، امکان اجاره و یا خرید سالن های آماده برای تسریع در بهره برداری از واحد تولیدی، بخشودگی قسمتی از هزینه های انتقاع از تاسیسات برای واحد هایی که زودتر از زمان پرداخت اقساط خود به بهره برداری می رسند.، کاهش هزینه های سرمایه گذاری به دلیل استفاده از خدمات مشترک سازماندهی شده شرکت شهرک های صنعتی از جمله آب، برق، تلفن، گاز و تصفیه خانه فاضلاب و نیز قابل قبول بودن دفترچه های قرارداد شهرکهای صنعتی نزد بانکهای عامل جهت ترهین واحد صنعتی با توجه به مصوبه هیات محترم دولت دارد، اما در مقابل مدیران واحدهای تولیدی از وجود نگرانی ها دغدغه های دیگری رنج می برند.

مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی کاشمر کمبود سرمایه در گردش، بالا بودن سود بانکی و نبود یارانه در این بخش جهت واحدهای کوچک

گران بودن زیرساخت های سرمایه گذاری خصوصا برق و نیز مشکلات مربوط به نبود یارانه سهم بیمه کارفرما و بالا بودن هزینه بیمه هر نفر را از مهم ترین مشکلات و معضلات واحدهای مستقر در شهرک صنعتی کاشمر عنوان کرد و خاطر نشان کرد: سرگردانی و معطل ماندن احداث تصفیه خانه شهرک، تسریع در فرآیند واگذاری زمین فاز توسعه شهرک و نیز کمبود برق جهت واحدهایی با مصرف بالا از جمله مشکلات فراروی شهرک صنعتی کاشمر است.

وی به موضوع بیمه تأمین اجتماعی و پرداخت ماهیانه حدود 700 هزار تومان به ازای هر نفر اشاره کرد و ابراز داشت: در حال حاضر یکی از موانع اصلی نزد کارفرمایان جهت افزایش پرسنل و بکارگیری نیروهای بیکار قوانین بسیار دست و پاگیر بیمه تامین اجتماعی و هزینه های آن است.

امینی بر لزوم ارائه مشوق های مالیاتی مناسب و شفاف و برچیده شدن قوانین و بند و تبصره های زیاد و ممیزی های سلیقه ای خصوصا در حوزه ارزش افزوده تأکید کرد و خاطر نشان کرد: توسعه صنعتی پایدار مستلزم حفظ و رعایت مباحث زیست محیطی است که در این راستا ضرورت دارد علاوه بر فراهم کردن شرایط لازم برای افزایش تولید، نسبت به فراهم کردن زیرساخت ها در حوزه محیط زیست اقدام کرد.

وی با بیان اینکه شهرک صنعتی کاشمر در سال های اخیر موضوع احداث تصفیه خانه فاضلاب به عنوان یک ضرورت در دستور کار قرار گرفته گفت: با توجه به اینکه احداث تصفیه خانه باید نُرم خاصی از فاضلاب را بایستی داشته باشد، در شهرک کاشمر احداث تصفیه خانه ۲۵۰ متر مکعبی طراحی و پیش بینی شده است .

مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی کاشمر با اشاره به احداث شبکه اگو و جمع آوری در این شهرک، ابراز داشت: در قرارداده واحدهای صنعتی نیز واگذاری زمین بجز تصفیه خانه بوده است که هزینه احداث و اتصال به تصفیه خانه در زمان احداث از واحد صنعتی به میزان حجم فاضلاب خروجی اخذ خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه موضوع احداث تصفیه خانه فاضلاب کاشمر با توجه به ضرورت آن در سال های ۹۷ و ۹۸ آگهی مناقصه آن در روزنامه های کثیر الانتشار توسط شرکت شهرکهای صنعتی منتشر شده است، گفت: متاسفانه با توجه به نوسانات بازار و شرایط مناقصه جذابیتی برای پیمانکاران بخش خصوصی نبوده است و این مهم معضلی هست که اغلب پروژه ها با آن مواجه هستند.


امینی ادامه داد: در شهریور سال جاری و پس از آنکه پیمانکار در مرحله پیشنهاد قیمت انصراف خودشان را اعلام کرد، مجددا آگهی مناقصه پروژه در روزنانه های کثیر الانتشار منتشر شد که امیدواریم با ارزیابی جدید طرح پیمانکاران بخش خصوصی مشارکت داشته باشند و این طرح دوستدار محیط زیست به سرانجام برسد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر واحدهای تولید قند و شکر بیشترین سهم در تولید فاضلاب را دارند، اظهار داشت: در حال حاضر با پی گیری های انجام شده و ضرورت اجرای طرح، احداث تصفیه خانه در شهرک صنعتی کاشمر در ردیف طرح های اولویت دار استان قرار دارد.

مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی کاشمر با اشاره به اینکه برآورد انجام شده در ابتدای امسال برای احداث تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی کاشمر 70 میلیارد ریال بوده، اما این رقم با توجه به تورم و شرایط اقتصادی به 100 میلیارد ریال افزایش یافته است، تصریح کرد: زمان مشخصی برای احداث تصفیه خانه نمی توانیم اعلام کنیم اما با توجه به ضرورت و نیاز شهرک به این سیستم، زمانی برای اتلاف وقت نداریم که امیدواریم جز با حمایت مسئولان استانی و تخصیص اعتبارات دولتی بتوانیم شهرک صنعتی کاشمر را به سیستم تصفیه خانه مجهز کنیم.


خلف وعده متولیان شهرک صنعتی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر نیز با انتقاد از بی توجهی متولیان در زمینه احداث تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی کاشمر گفت: اگر چه به لحاظ قانون، متقاضیان احداث شهرک های صنعتی موظف هستند در زمان درخواست مجوز، طراحی تصفیه خانه را مدنظر قرار دهند و زمانی که 30 درصد واحدها فعالیت شان را آغاز کردند و تولید فاضلاب آنها روزانه به 100 مترمکعب رسید باید نسبت به احداث تصفیه خانه مرکزی اقدام کنند، اما متأسفانه با وجود اعلام شهرک صنعتی در سال 94 که ظرفیت تولید فاضلابش بیش از 100 متر مکعب شده است اقدام عملی در این خصوص انجام نداده است.

مهدی جمعه پور با بیان اینکه پیگیری ها و مکاتبات چند ساله در این خصوص همچنان بی نتیجه مانده است، افزود: در جلسه ای که به منظور رسیدگی به مشکلات شهرک صنعتی کاشمر با حضور مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان در مهرماه سال 97 برگزار شد، مقرر شد که تا پایان آن سال مشکل احداث تصفیه خانه فاضلاب این شهرک برطرف شود، اما متأسفانه تا کنون اقدام اجرایی انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 4 واحد صنعتی در شهرک صنعتی در راستای اخطاریه های زیست محیطی اقدام به احداث تصفیه خانه کردند، بیان کرد: در حال حاضر 8 واحد در این شهرک فاضلاب آلوده را رهاسازی و آلودگی را به محیط زیست منتقل می کنند که در این خصوص نیز با توجه به اخطاریه های صادر شده، نام این واحدها در ردیف واحدهای مشمول صنایع آلاینده قرار گرفتند و جرائم مالیاتی به آنها تعلق می گیرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر با اشاره به هزینه های بالای احداث تصفیه خانه فاضلاب برای هر واحد تولیدی افزود: اگر واحد تولیدی جدیدی که نیاز به تصفیه خانه داشته باشد و درخواست مجوز کند، قطعا مجوز نخواهیم داد مگر اینکه متعهد احداث تصفیه خانه قبل از بهره برداری باشد.

شهرک صنعتی کاشمر دارای آلایندگی بسیار شدید است

رئیس امور منابع آب کاشمر نیز با تأکید بر اینکه شهرک صنعتی کاشمر دارای آلایندگی بسیار شدید است، گفت: با توجه به قرار گرفتن شهرک صنعتی در ورودی دشت کاشمر و نیز نفوذپذیری سفره ها و بافت زمین نبود سیستم تصفیه خانه فاضلاب یک معضل و خطر جدی برای منابع آبی کاشمر است.

حسین حکمتی فر با بیان اینکه فاضلاب رهاسازی شده از واحدهای تولید قند و شکر به شدت سفره ها را آلوده می کنند، خاطر نشان کرد: سفره های زیر زمینی توان پالایش فاضلاب این واحدها را ندارد.

وی با اشاره به اینکه علائمی از نفوذ فاضلاب شهرک صنعتی در آب قنات روستاهای پایین دست این شهرک در سال های گذشته مشاهده شده است، نسبت به اثرات مخرب رهاسازی فاضلاب هشدار داد و تأکید کرد: در این راستا ضرورت دارد واحدهای صنعتی استانداردها را رعایت کنند و از رها سازی فاضلاب خودداری کنند.

رئیس امور منابع آب کاشمر یادآور شد: در این راستا علاوه بر ارسال گزارش های تخلف در این زمینه به محیط زیست، در جلسات مختلف نیز موارد مطرح شده است که تاکنون بی نتیجه مانده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری کاشمر 24 می باشد
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
www.kashmar24.ir | Kashmar News Agency
Copyright 2016-2020 All Right Reserved